Zimne ognie są bardzo popularnym rodzajem fajerwerków, który jednak znacząco różni się od tego, co zazwyczaj wyobrażamy sobie pod tą nazwą. Tego rodzaju dekoracje oczywiście nie eksplodują, ale jedynie powoli spalają się, przy czym powstaje dużo pięknych i robiących wrażenie iskier. Temperatura spalania się zimnych ogni jest przy tym relatywnie niska, dlatego też nie ma ryzyka poparzeń, a same ognie mogą być używane we wnętrzach, nie tylko przez osoby dorosłe.

Gdzie sprawdzą się zimne ognie?

Zimne ognie to atrakcja, która doskonale sprawdzi się na praktycznie każdą okazję. Tego typu fajerwerki mogą być na przykład bardzo atrakcyjnym urozmaiceniem ślubu, albo wesela. Przy ich pomocy można stworzyć wspaniałą choreografię, która z całą pewnością zachwyci zaproszonych gości. W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne jest angażowanie gości w zabawy i atrakcje weselne, a zimne ognie nadają do tego perfekcyjnie. Oczywiście nie tylko śluby i wesela są świetną okazją do użycia zimnych ogni. Bardzo dobrze sprawdzają się i pozwalają stworzyć niezapomniany, niesamowity klimat również z okazji różnego rodzaju rocznic i jubileuszy, w tym najczęściej obchodzonych – urodzin i imienin. Warto pamiętać o tym zwłaszcza w kontekście tego, że urodziny w naszym kraju organizowane są przede wszystkim dla osób młodszych, a one również swobodnie mogą korzystać z zimnych ogni, choć oczywiście powinno odbywać się to pod nadzorem dorosłych. Zimne ognie znajdują również zastosowanie jako wspaniała dekoracja z okazji różnego rodzaju świąt i festiwali. Duża ilość odpalonych jednocześnie ogni robi naprawdę piorunujące wrażenie. Dzisiaj nie można chyba wyobrazić sobie chociażby Sylwestra bez zimnych ogni i nastroju, który można dzięki nim osiągnąć.

Czy zimne ognie są bezpieczne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy zimne ognie są na pewno całkowicie bezpieczne. Odpowiedź na nie jest jak najbardziej prosta. Fajerwerki tego rodzaju są bezpieczne, jeżeli używa się ich prawidłowo i zgodnie z instrukcją. Ze względu na niezbyt wysoką temperaturę, w której spala się masa, z której wykonane są ognie, zasadniczo dekoracja ta jest na tyle bezpieczna, że można używać ją w pomieszczeniach, czy w dużych grupach ludzi. Zawsze jednak należy zachować ostrożność, a dzieci powinny używać zimnych ogni pod kontrolą odpowiedzialnych dorosłych. Masa, z której wykonane są zimne ognie składa się ze spalającego się w niskiej temperaturze i nietoksycznego azotanu baru i bardzo drobnych opiłków żelaza, które spalając się tworzą atrakcyjne dla oka iskry.